Ki szenvedte meg jobban az óraátállítást?

0331-Ki szenvedte meg jobban az óraátállítástSzombatról húsvétvasárnapra újra átállítottuk az órákat, egy órával most előrébb járunk mint egy héttel ezelőtt.

Amit az óraátállításból elsőre érzékeltünk, hogy egy órával kevesebbet alszunk – legalábbis egy napig -, de egyeseknél az “időeltolódás” eléggé megzavarhatja a bioritmust.A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház neurológusa szerint a nyári időszámításra történő átállás egyeseknél fáradtságot és koncentrációzavart okozhat. Ebben főként az érzékenyebb korosztályok képviselői, vagyis az idősek és a legkisebb iskolások – akiknek kora reggel kezdődik a tanítás – érintettek, és azok, akik alapból rossz alvók.

Feketeová, aki már több mint 20 éve foglalkozik alvászavarral küszködő emberekkel, azt mondja, a jó alvás hatással van a közérzetre és az egészségre is, mivel a szervezet regenerációját biztosítja. Ha nem alszunk eleget, az lelkileg és testileg is megvisel minket, kimerültek leszünk, nehezebben gondolkozunk, türelmetlenek lehetünk, valamint a kevés alvás hangulatingadozást és memóriazavarokat is okozhat. Az alvászavarral küszködők fogékonyabbak lehetnek a szív- és érrendszeri megbetegedésekre, és a gyakori éjszakázás, a kezeletlen alvászavar vagy a rendszeres kialvatlanság ront az életminőségünkön.

“Fejfájás, depresszió, magas vérnyomás, és fokozott fogékonyság a fertőző betegségekre – sorolja a neurológus a kezeletlen alvászavarok következményeit, hozzátéve, hogy az ilyen rendellenességek gyakran az alvás közbeni lábrángásban és fogcsikorgatásban is megnyilvánulnak.

Az alvászavarok közé tartozik a rendkívül ritka narkolepszia is, az ebben szenvedő betegek bárhol és bármikor hirtelen elszunnyadhatnak. A neurológusok körülbelül 50 ilyen szlovákiai betegről tudnak.

Mi kell a jó alváshoz?

A jó alvás valakinél adottság, sokaknak viszont keményen meg kell dolgozni érte. A rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a káros szenvedélyek kerülése, a kevés stressz, a kényelmes ágy, a sötét – és az átlagosnál kicsit hidegebb – hálószoba, a forró fürdők, a levendula illata, és a rendszeres, korai kelés mind-mind hozzájárulhatnak a jó alváshoz. Viszont ha valaki huzamosabb ideje küzd kialvatlansággal, érdemes szakember segítségét kérnie.

(Forrás: Paraméter)