Miért olyan egészséges az alvás?

Ha betegek vagyunk, ha szeretnénk jól kinézni egy fontos eseményen, vagy csak egyszerűen szeretnénk felfrissíteni a testünket és a szellemünket, a legjobb megoldás egy kiadós alvás. Valójában miért is egészséges a pihenés?

Az alvás segít megőrizni a szívünk egészségét

Ha nem alszunk eleget, akkor magasabb lesz a vérnyomásunk – derítették ki kutatások, és az alváshiány emellett például a szívroham esélyét is megnöveli. Ha ugyanis nem pihenünk eleget, a szervezetünkben megnő a stresszhormonok, elsősorban a kortizol szintje. Ezek pedig arra utasítják a szerveinket (elsősorban a szívünket), hogy még keményebben dolgozzon, vagyis folyamatosan ugrásra kész állapotban tartsa a szervezetünket.

Segít szinten tartani a testsúlyunkat

Az alváshiány hatással van a gherlin nevű, éhségérzetet szabályozó hormonra, így ha nem pihenünk eleget, sokkal éhesebbek leszünk, de a leptin nevű hormon működését is megzavarja, ennek hatására pedig nehezebben érezzük magunkat jóllakottnak. A stresszhormonok magas szintje miatt pedig jobban vágyunk a sós, zsírban és szénhidrátban gazdag ételekre. Így ha alaposan kialusszuk magunkat, akkor sokkal nagyobb esélyünk lesz arra, hogy megőrizzük a normál testsúlyunkat.

Csökkenti a balesetek esélyét

Az alvás során regenerálódik az agyunk, így nem kell a kialvatlanság miatti koncentrációzavartól és csökkent reakcióidőtől tartani. A szakemberek szerint ha kialvatlanul ülünk a volán mögé, az akár olyan veszélyes is lehet, mint az ittas vezetés. Ha valaki csak naponta öt órát alszik, annak az esélye, hogy balesetet szenved, a négyszeresére nő.

Az alvás véd a betegségek ellen

Természetesen nem azért, mert ha ágyban maradunk egész nap, kisebb az esélye, hogy találkozunk valamely fertőző betegséggel (bár logikus a magyarázat), hanem azért, mert az alvás során újra csúcsformába kerülnek az immunrendszerünk sejtjei. Így a szervezetünk jóval hatékonyabban tudja visszaverni a különböző kórokozók támadásait. Az alvás a védőoltásokat is hatékonyabbá teszi, mert ha kipihentek vagyunk, akkor az antitest-válasz is erőteljesebb. (Forrás: Házipatika)