A Benyovszky Orvosi Központban pszichobiológiai stresszkezelést tanulhat az, aki úgy érzi, hogy lelki vagy testi problémái hátterében a stressz áll. 


Pszichobiológiai stresszkezelés

A stressz természetesen szervezetünket mint biológiai rendszert is érinti. Hogy mikor hogyan és miért ezt fogjuk a “biológia órákon” megtanulni és természetesen azt, hogy hogyan lehet ezeknek a negatív hatását minimalizálni, azaz a stressznek az egészségünkre gyakorolt káros hatását fogjuk kivédeni vagyis hogy hogyan tudunk biológiai-élettani eszközökkel is védekezni a ránk ható stresszel szemben.

stressz
A tréning körülbelül 2-3 alkalmat vesz igénybe, és beletartozik a komplex életvezetési és egészségvédelmi tanácsadás is.

Kifejezetten ajánljuk menedzsereknek, akik esetleg sokszor napi 16 órában dolgoznak, és több száz felelősségteljes döntést hoznak meg hetente, hisz ennek a kihívásnak csak tudatos pszichobiológiai hozzáállással lehet hosszútávon megfelelni, különben könnyen betegség lehet a következménye. (pl. alvászavar, magas vérnyomás, gyomorfekély, iritábilis bélszindróma, migrén, depresszió, kiégési szindróma, stb.)

Ugyancsak ajánljuk pl. krízishelyzetet átéltek embertársainknak, hogy a posttraumás szindrómát megelőzhessék. És természetesen ajánljuk mindazoknak az egészségtudatos érdeklődőknek akik megelőzni szeretnék a stresszbetegséget és még időben szeretnének olyan életvezetési stratégiákat kialakítani, amik a nyugodt élet és a nyugodt alvás zálogát jelentik.

Mik a stressz vegetatív tünetei?
Émelygés, emésztési problémák, gyomorfájás,puffadás, hasmenés ,székrekedés váltva, felszínes légzés,izzadás,nyirkos tenyér, kellemetlen testszag, alvászavarok, fejfájás, derékfájás, merev nyak és váll, szapora pulzus, magas vérnyomás, szédülés,ájulás, krónikus fáradtság.

Mik a stressz viselkedésbeli tünetei?
Élvezeti szerek túlzott fogyasztása: kávé, cigi, drogok, gyógyszerek
Étkezési furcsaságok: túl sok evés,étvágytalanság, kényszerevés, éjszakai evés, kényszerrágás, anorexia, bulimia
Impulzivitás: agresszív vezetés, indokolatlan dühkitörések, parancsolgatás, sértegetés, kritizálás, cinikusság
Éjszakai fogcsikorgatás, szemrángás, pislogás, gombóc a torokban, indokolatlan alárendelődés

Mik a stressz érzelmi tünetei?
Gyakori sírás, ideges nevetés, idegesség, ingerlékenység, unatkozás, impulzivitás, levertség, oktalan szomorúság, túlérzékenység, döntésképtelenség, határozatlanság, feledékenység, csökkent kreativitás, emlékezeti problémák, humorérzékvesztés, szexzavarok

Mik a leggyakoribb stresszorok?
Családi konfliktusok, megfeleléskényszer, határidők, hendikeppek, időzavar, közlekedési nehézségek, anyagiak, egzisztenciális zavarok

Milyen betegségek kialakulásáért felelős a stressz?

1. Pszichés betegségek
Fejfájás, depresszió, szorongásos kórképek, fóbiák, paranoiák, vis.zavarok, indulati probl, szexzavarok, alvászvarok szenvedélybetegségek – mintha mindenki érintett lenne?!

2. Szív- érrendszeri betegségek

3. 2-es tip cukorbetegség — A stressz szülte nassolás, evészavarok –cukorbetegséghez, elhizáshoz vezet. (A stresszreakció miatt a cukorraktárak hirtelen kiürülnek- ez már magában a hasnyálmirigy fokozott igénybevételét jelenti)

4. Immunrendszer – Stressz hatására a szervezet a külső ellenségre fókuszál, nem a belsőkre /bakt,virus,gomba, rák/ Pl. haláleset után a családban betegségek /pl. rák/

5. Hormonzavar — Legjellemzőbb: Pajzsmirigy, terméketlenség

6. Dohányzás — Tüdőrák, veserák, érelmeszededés

7. Alvászavar