A nemalvás bajnokai

Napi kétórával beérik

Az elefántok a legrövidebb alvással beérő emlősök. Több mint egy hónapig követték a mindennapjait különleges műszerekkel, természetes élőhelyükön, Botswana dzsungeljeiben. Hordozható GPS-rendszert, giroszkópot, kis meteorológia állomást és más érzékelőket helyeztek a két vadon élő hatalmas állatra, ilyen módon minden percüket követték. Az átlagos napi alvásidejük két óra volt, többnyire éjszaka kettő és hat óra között. Ez a legrövidebb alvási idő az emlősök körében, amelyet ezidáig tudományosan regisztráltak,ők a nemalvás bajnokai.

Az állatok képesek állva is aludni, volt, amikor a harmadik vagy a negyedik napra került sor,akkor már fekvő, elterült állapotban. Előfordult, hogy 46 órán keresztül ébren bírták, miközben 30 kilométert is megtettek, feltehetően vészhelyzetben, ragadozók vagy orvvadászok üldözése elől menekülve. A fogságban élő elefántok alvási szokásaival összehasonlítva a vadonban végzett megfigyelések szerint az alvásaktivitást, a napi alvási periódusokat nem befolyásolja az alvás mennyisége.

A bajnok, az ébrenlét királya a Loxodonta Africana. Paul Manger professzor, a Dél-Afrikai Witwatersrand kutatója szerint minél nagyobb egy állat, annál kevesebb az alvásigénye.

Összehasonlításképpen a sertés 7,8 órai, illetve a macska 12 órai átlag alvásidejével. Mindazonáltal hozzátette, hogy az alvás biológia egyik legtitokzatosabb, felfedezésre váló területe – ismertette néhány nappal ezelőtt a tekintélyes amerikai  Plos One tudományos folyóirat.

Március 17-én lesz az Alvás Világnapja. Erről is szó lesz a budapesti alváskonferencián, amelyet a World Association of Sleep Medicine magyarországi partnere, a Budapesti Alvásközpont rendez.