Alvástippek

BioActiv magnézium Magyarországon

A magnéziumhiány következményei: alvásgondok, idegesség, fáradtság, depresszió

A világhírű Pharma Nord legújabb tanulmányában a magnézium hiányának és az alvásnak a következményeiről számol be, hangsúlyozva, hogy számos más, az egészségünket befolyásoló hatása is van ennek a fontos ásványi anyagnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a nyugat-európai felnőtt lakosság 20 százaléka nem kapja meg a napi szükséges minimális mennyiséget sem.

Az izmok és a magnézium kapcsolata közismert, miképpen egyre nyilvánvalóbb: az éjszakai véletlenszerű izomrángások is arra utalnak, hogy a szervezetünkben kevés a magnézium. A leginkább kellemetlen izomjelenségek a szemhéj izmainak feszülésétől bizonyos ideghez kapcsolódó izmokra, leginkább azonban a lábizmokra terjednek ki. Mindezeken túl hozzájárulnak a letargikus hangulathoz, az ingerlékenységhez, megnyilvánulnak a migrénben és más, gyakori ideges állapotokban is. Elhúzódó és súlyos hiánya krónikus fáradtságot, alvatlanságot, szorongást és depressziót okozhat. Annak hátterében, hogy a magnézium hiánya számos különböző tünettel társulhat, ahhoz kapcsolódik, hogy ez az ásványi anyag több mint 300 enzimatikus folyamathoz kapcsolódik a szervezetben.

A magnéziumhiány fő oka az egészségtelen táplálkozás. A sok finomított szénhidráton alapuló élelmiszer, mint például a finomított liszt és a cukortermékek alig tartalmaznak magnéziumot. Azok, akik sok kávét és alkoholt isznak, több magnéziumra van szükségük. A kutatások arról is szólnak, hogy az érzelmi vagy munkahelyi stressz esetén is több magnéziumot használunk, így ilyen körülmények között is hiány alakulhat ki. Érdemes tudni, hogy egyes gyógyszerek és a fogamzásgátló tabletták is gátolhatják a magnézium felszívódását a szervezetben. Ha nem jut a szervezet elegendő magnéziumhoz az étrenden keresztül, a magnézium kiegészítés jó megoldás lehet. A BioActive Magnesium tiszta magnéziumkomplex szerves és nem szerves forrásokat tartalmaz, amelyek segítik, hogy a szervezetben optimálisan szívódjon fel a magnézium.

Hollandiában megközelítően egymillió embert szenved magnéziumhiány okozta kellemetlen éjszakai élményektől. A nőknél, különösen a terhes nőknél gyakrabban fordul elő, és a 65 év felettiek 30-50%-ánál hetente legalább egyszer jelentkezik. Az étkezéssel biztosítható kiváló magnézium-források tökmag, mandula, fekete csokoládé vagy a spenót. A napi szükséges minimális magnéziumadag az új kutatásokat végző Holland Egészségügyi Tanács (ADH) ajánlása szerint: a nőknél 250-350 milligramm, a férfiaknál 300-350 milligramm. (Forrás: pharmanord.com)

Kérjen laborvizsgálatot, nézesse meg magnéziumszintjét. Laborvizsgálatra jelentkezzen be itt:

Benyovszky Orvosi Központ

 

Alvás közbeni rángatózás

Tapasztalta már, hogy mikor az igazak álmát aludta, hirtelen felébred, és a teste hirtelen összerándult? A National Sleep Foundation becslése szerint a felnőttek mintegy 70%-a tapasztalja időközönként a jelenséget, ám a többség nem is emlékszik rá.

Nos, ennek megvan a maga oka, és a tudomány igazolta magyarázatát.

A tudósokat régóta érdekli, mitől van ez. A jelenséget hypnick rándulásként azonosították, vagy elalvó rándulásnak is hívják. Olyan, mint amikor zuhanunk, majd hirtelen megállunk a levegőben. Nagyon kellemetlen érzés, amit sokan nem szeretnek.

Egy ősi elmélet szerint, ilyenkor egy démon fojtogatja az embert – természetesen ez nem életszerű magyarázat.

Az orvosok nem teljesen biztosak abban, miért ébredünk időnként ilyen kellemetlenségekre, ám több elmélet is létezik ezzel kapcsolatban. Az egyik ilyen feltevés, hogy egyszerűen csak az idegrendszerünk kapcsol kicsit nehézkesen alvó üzemmódba. Ahogy lassul a szívritmus, csökken a testhőmérséklet, úgy változik az izom állapota is, ami néha rándulásokat okoz.

A legreálisabb elmélet szerint a jelenség akkor következik be, ha valaki túl gyorsan elalszik, általában a kimerültség miatt. Ilyenkor a pulzus és a légzés túl gyorsan lassul le. Ha valaki gyorsan halad az alvás ezen szakaszán, akkor a szervezetet ez összezavarja, és azt kezdi érzékelni, hogy haldoklik. Ezután a szervezet gyorsan magához térít minket, hogy ne “haljunk meg”. Így megszűnik az általa hamisan érzett vészhelyzet, és újra visszatér a szervezetünk rendes működése.

A szakértők kimutatták, hogy ezen rándulásokat megnöveli a koffein vagy az alkohol, illetve a dohányzás is.

Vannak módszerek rá, hogyan lehet elkerülni ezt a kellemetlen érzést. Például igen jó hatással van az alvás minőségére ha délután kettő óra után már nem fogyasztunk semmit sem, ami koffeint tartalmaz, és elalvás előtt relaxálunk. Elalvás előtt fél órával ki kell kapcsolni a tévét, a számítógép képernyőjét és a telefonod – ezek ugyanis rontják az alváshoz és regenerálódáshoz szükség hormon, a melatonin termelődését. Ugyanígy nem tanácsolt az esti órákban alkoholos italt fogyasztani vagy munkahelyi levelezést olvasni. (Forrás: most.hu, femina.hu)

Fontos: A hipnikus rándulások alapvetően ártalmatlanok, ám ha nagyon rendszeresen előfordulnak, azzal romolhat az éjszakai alvás minősége, és értékes időt rabolhatnak el pihenéstől. Éppen ezért javasolt ilyen esetekben, hogy a fenti módszerek mellett keresse fel mielőbb alvásgyógyász szakorvosunkat, Dr. Vida Zsuzsannát.